PRATÝK YÜZ MASKELERÝ YAPIMI

Başlatan Canik, 05 Ara, 2005, 00:45

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aşağı git

Canik

YÜZ MASKELERÝ ÝLE CÝLDÝNÝZÝ DAHA SAÐLIKLI VE PRÜZSÜZ HALE GETÝREBÝLÝRSÝNÝZ!

Bezelyeden patlýcana kadar birçok sebzenin,cildimiz için birer cansimidine dönüþebileceðini biliyor musunuz?Sebzeler vücudumuza olduðu kadar cildimiz üzerinde de olumlu etkilere sahip.Hazýrlanmasý çok kolay olan bu maskeleri uygulayarak pürüzsüz ve saðlýklý bir cilde kavuþabilirsiniz.

1.SALATALIK MASKESÝ:Ýki tutam çuha çiçeði kurutularak,dövülüp toz haline getirilir.Kabuklarý soyulmuþ yarým salatalýk,bir fincan pirinç unu,çuha çiçeði tozu ile birlikte on dakika ateþte piþirilir.Elde edilen karýþým bulamaç haline getirilir.Hazýrlanan bulamaça yarým fincan elma suyu,bir çorba kaþýðý saf zeytinyaðý ilave edilerek krem haline getirilir.

ETKÝSÝ:Yüz ve boyuna uygulanan bu maske cildin canlý ve saðlýklý gözükmesini saðlar.Yüzde yarým saat beklettikten sonra ýlýk su ile yýkanýr ve gül suyu sürülür.

2.BAL MASKESÝ:Civan perçemi çiçeði,saf suda on dakika kaynatýldýktan sonra sýkýlarak süzülür.Bir fincan su soðutulur.Elde edilen posa ezildikten sonra,yarým fincan limon suyu,bir çorba kaþýðý zeytinyaðý,bir tatlý kaþýðý bal ve çýrpýlmýþ yumurta sarýsý ile karýþtýrýlýr.Hazýrlanan karýþýma soðuk civan perçemi suyu ilave edilir.Maske kývamýna gelinceye kadar yulaf unu eklenir.

ETKÝSÝ:Yüzdeki çöküntü ve kýrýþýklýklarýn giderilmesini önler.Bu maske bir hafta uygulanmalýdýr.Yüzde bir saat kalmasý gereklidir.

3.YUMURTA MASKESÝ:Ýki avuç buðday,iki bardak suda ezilir.Ýki yumurta sarýsý ve bir çorba kaþýðý badem yaðý konulur.Yüze sürülür ve kurumaya baþlayýnca yýkanýr ve gülsuyu sürülür.

ETKÝSÝ:Kýzýl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini saðlar.Sabah ve akþam olmak üzere günde iki defa uygulanýr.Bu maske þampuan olarak kullanýlabilir,saçlarýn parlamasýný saðlar.

4.BEZELYE MASKESÝ:Ýki su bardaðý taze bezelye,ezildikten sonra üzüm pekmezi ile karýþtýrýlýr.Yumurta aký ve yarým fincan ayçiçek yaðý ilave edilir.Bir miktar un konularak maske kývamýna gelinceye kadar karýþtýrýlýr.

ETKÝSÝ:Ten dokusu üzerinde parlaklýk saðlar,gece yatmadan uygulanmalýdýr.Sabah cilt temizlenir.

5.ÇÝLEK MASKESÝ:Bir avuç taze çilek ezilip,yulaf unu ile karýþtýrýlýr.Bir adet yumurta sarýsý ile iki çrba kaþýðý yoðurt çýrpýlýr,krem kývamýna getirilir.

ETKÝSÝ:Kuru ciltler için besleyici olan bu maske 20 dakika ciltte kaldýktan sonra ýlýk su ile yýkanýr.Çilek maskesi özellikle gözaltlarýndaki kýrýþýklýklarýn azalmasýnda önemli rol oynar.

6.PATLICAN MASKESÝ: Dilimlenmiþ yarým patlýcan iki bardak suda kaynatýlýr.Hazýrlanan karýþýma bir diþ sarýmsak eklenerek lapa haline getirilir.Buna kaymak katýlarak krem haline getirilir.Bu karýþým iki ay boyunca hergün tekrarlanmalýdýr.

ETKÝSÝ:
Tendeki mikroplarý arýndýrmada ve yüze canlý bir görünüm kazandýrmada etkindir.

7.KAYISI MASKESÝ:Üç tutam defne yapraðý,bir tutam tarçýn kayýsý suyunda piþirilir.Bir adet yumurta ve yarým fincan süt karýþtýrýlarak krem haline getirilir.

ETKÝSÝ:
Yüzdeki sivilcelerigidermek ve tene tazelik kazandýrýr.Saça uygulandýðýnda dökülmeyi durdurur ve saçýn geç aðarmasýný saðlar.*YULAF MASKESÝ ÝLE SÝYAH NOKTALARDAN KURTULUN...Yulaf ezmesi, cildin derinlemesine temizlenmesi ve siyah noktalarýn yok edilmesini saðlayan bir maskedir. Bu maske ayrýca cildin içinde dolaþan pislikleri temizleyip, cildin fazla yaðlanmasýný da engeller. Bu nedenle kuru ciltli kiþiler tarafýndan pek fazla kullanýlmamalýdýr. Yulaf ezmesi maskesinin yapýmý son derece basittir. Piþirdiðiniz yulaflarý süzdükten sonra, bunlarý geniþ bir kabýn içinde bir kaç dakika ezin. Hazýrladýðýnýz bu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ýlýk suyla temizleyin. Bu maskeyi vücudunuza da uygulayarak, þaþýrtýcý sonuca ulaþabilirisiniz.RoJiN

bunlarin gercektende bir etkisi oluyomu acabaa  >:D >:D

Canik

denemeden bilemeyiz demi caným ,;)

RoJiN

DENEYELIMDE YA DUZELTICEZ GUZELLESICEZ DERKENE
DAHA KOTU OLURSA.. ::) ::) ^-^

ene

     
   selam

Çok güzel maskeler tarif etmiþsiniz, çok teþekkürler   

ilkkez girdim ama harika,tarifler

kolay gelsin...Canik

saðol ene teþekkürler ;)

Yukarı git